Programme

08:30-09:00 Registration, morning coffee
09:00-09:15 Welcome, introduction, course & workshop organization Maryam Shahabpour, Iwona Sudoł-Szopińska & Agnieszka Neumann-Podczaska – Director
of the National Insitute of Geriatrics, Rheumatology and Rehabilitation
09:15-09:45 Shoulder Rotator cuff pathology (incl postop) Eva Llopis
09:45-10:15 Shoulder Instability (incl postop) Piotr Palczewski
10:15-10:45 Shoulder Rotator interval, biceps tendon & capsulitis Beata Ciszkowska-Łysoń
10:45-13:00 Shoulder Interactive teaching (with coffee & tea)
13:00-14:00 Lunch
14:00-14:30 Shoulder Impingements extrinsic & intrinsic Eva Llopis
14:30-17:00 Shoulder Interactive teaching (with coffee & tea)
17:00-17:30 Shoulder Nerve compression syndromes Guillaume Bierry
17:30-19:00 Welcome reception
09:00-09:45 Knee Menisci: anatomy, variants, injuries & postop Guillaume Bierry
09:45-10:30 BME pattern as a guide through the injured knee (+ technical points) Christian Glaser
10:30-11:00 Coffee & tea break
11:00-11:45 Knee Cruciate ligaments: anatomy, injuries & postop Harun Gupta
11:45-12:30 Knee Cartilage & postop (with optimization of technique 2D 3D fatsat) Christian Glaser
12:30-13:30 Lunch
13:30-14:00 Knee Pediatric knee Maciej Bień
14:00-17:30 Knee Interactive teaching (with coffee & tea)
17:30-18:00 Knee Collateral ligaments & posterior corners Harun Gupta
09:00-09:30 Wrist TFCC + postop Luis Cerezal
09:30-10:15 Wrist intrinsic & extrinsic ligaments + postop Maryam Shahabpour
10:15-10:45 Elbow ligament anatomy & instability Luis Cerezal
10:45-13:00 Hand, Wrist & Elbow Interactive teaching (with coffee & tea)
13:00-14:00 Lunch
14:00-14:30 Elbow tendon anatomy & overuse P. Diana Afonso
14:30-15:00 Hand & fingers anatomy & pathology Reto Sutter
15:00-17:30 Wrist Interactive teaching (with coffee & tea)
18:15-20:00 Guided tour
20:00-22:30 Work dinner
09:00-09:30 Forefoot Anatomy & Pathology P. Diana Afonso
09:30-10:00 Osseous ankle pathologies & osteochondral lesions Reto Sutter
10:00-10:45 Ankle & midfoot ligament anatomy & pathology + postop Maryam Shahabpour
10:45-13:00 Ankle & Foot + Hip Interactive teaching (with coffee & tea)
13:00-14:00 Lunch
14:00-14:30 Ankle tendon anatomy & pathology + postop Maryam Shahabpour
14:30-17:15 Ankle & Foot + Hip Interactive teaching (with coffee & tea)
17:15-18:00 Hip Articular lesions & variants + postop (also AVN, BME) Anna Falkowski
09:00-09:30 Hip Extraarticular pathologies except groin, incl. postop Philip Robinson
09:30-09:50 Panel discussion on use of contrast Moderators: Maryam Shahabpour & Iwona Sudoł-Szopińska
09:50-10:20 Groin anatomy & injuries, incl. postop Philip Robinson
10:20-10:45 Discussion
10:45-11:15 Final test
11:15-11:45 Lunch box
11:45-12:15 Test correction
12:15-13:00 Certificates